The Lasso

Why should we fork over more cash for utensils?

jwbrett

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






WeeklywordThe price of utensils is displayed on a paper next to the cafeteria cash register. Plastic utensils are being sold for 10 cents each, but their cost is not always enforced fairly-or at all.

Like the other students at Mason, I’m well aware that the cafeteria meals aren’t free. What came as a surprise to me, though, is that the plastic utensils themselves cost money: 10 cents a piece.

I’ve had my share of days when I’ve brought my own lunch and needed a plastic utensil to eat it with. In those cases, I’ve simply gone and grabbed a utensil from where they’re placed in the lunch line. Not once have I been asked to pay.

But apparently, charging for utensils has always been the rule, according to Mr. Richard Kane, Mason Food Services Director. Still, Kane admitted, “[we] haven’t always enforced it.”

What’s the point of having a rule if you’re not going to enforce it?Ellis_Utensils_Photo1

In the days after I talked with Mr. Kane, I saw several students – students who had brought their own lunch – go and get a utensil from the lunch line without having to pay for it. Yet I also saw several other students charged for their utensils. The lack of a system here is completely unfair. Making exceptions to a rule damages the integrity of the rule itself. If not everyone is asked to pay for their utensils, then no one should be.

We’re being charged for utensils because “they’re not free,” said Kane. He urges students who bring their own lunch to “bring your [their] own utensils, too.”

But napkins aren’t free either, and I don’t see the school charging anyone who uses one. The water in the water fountains must cost some money, as must the paper towels in the bathroom and almost everything else in the school that is provided to the students free of charge.

The utensils themselves only cost 10 cents each, and if the school can afford to sell them for that small of a price they don’t need to charge us at all.

1 Comment

One Response to “Why should we fork over more cash for utensils?”

  1. Sarah on October 16th, 2015 12:23 pm

    The cafeteria seems to be running more like a business inside the school rather than the school’s cafeteria. Didn’t they get a federal grant which has to do with trying to get kids to buy at least three food groups? How come lunch costs near $4 already? Does this suggest that before, trays came WITH a lunch but now they don’t? I’ll be waiting for the day that a kid asks to get a lunch without buying a tray to go with it.

Navigate Right
Navigate Left
  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Our future is haunting our present

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Exchange programs are worth it

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Unpopular opinion: Snapchat sucks.

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Unpopular Opinion: How pessimism leads to happiness

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Less talking, more doing: Politics in America

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    We should run, not hide during a lockdown

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Guns do not make schools any safer

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    Why there should be nap time in High School

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    English books vs. their movie remakes

  • Why should we fork over more cash for utensils?

    Opinion

    A Call to Arms: Students Fight for Change

George Mason High School Student Newspaper - The Lasso
Why should we fork over more cash for utensils?